Київський марш «Fair Play for strays – «Чесна гра» на захист безпритульних тварин в Україні» (фото)

Прес-реліз Київської частини Міжнародного маршу
«Fair Play for strays – «Чесна гра» на захист безпритульних тварин в Україні» (варіант Громадської ініціативи «Форум допомоги безпритульним тваринам Ua-Vet» та ГО «Інститут сучасних проблем України»).

За ініціативою Німеччини 31 березня 2012 р. відбулась Всеєвропейська акція – міжнародний марш на захист тварин в Україні. У цей день одночасно в багатьох містах країн Європи – Австрії, Греції, Італії, Іспанії, Нідерландах, Німеччині, Угорщині, Франції, Хорватії, Швейцарії тощо, а також у Росії і практично в усіх великих містах України громадяни вийшли на вулиці задля того, щоб висловити свій протест проти жорстокого поводження з тваринами в Україні і солідарність з вимогами негайного припинення жорстокості.
У Києві акція мала кілька форм і «потоків». Перша колона «організованого зоозахисту», що більшою частиною складалася з волонтерів та представників громадських організацій (Громадська ініціатива «Форум допомоги безпритульним тваринам Ua-Vet», Форум порятунку Києва, ГО «Інститут сучасних проблем України» тощо) і збиралася о 10 ранку біля метро Арсенальна, пройшла маршем вулицею Грушевського і далі Хрещатиком з зупинками біля Верховної Ради, Кабінету Міністрів України та Київської міськдержадміністрації. У цих трьох символічних «точках концентрації влади» зоозахисники провели експрес-перфоманси: випустили в небо кульки з зазначенням тих болючих і досі нерозв’язаних проблем у сфері взаємин між людьми й тваринами, котрі перетворили в очах Європи нашу країну на жорстокого монстра. Також на двері владних установ було прикріплене символічне послання, яке адресати зможуть прочитати у робочий день. Утім, на думку зоозахисників, у питаннях захисту тварин і людського суспільства від жорстокості влада і в будній день поводиться як у вихідний – нічого не робить.
Слід, щоправда, зазначити, що у Міністерстві екології нарешті (з 19 березня) запрацювала Міжвідомча робоча група з розробки нормативно-правових актів у сфері поводження з тваринами, необхідних для законодавчого та нормативно-правового забезпечення цивілізованого розв’язання проблем у цій сфері. А Міністр екології та прем’єр-міністр України неодноразово зверталися із закликами до влади на місцях щодо необхідності розшуку й покарання винних у вбивствах тварин, необхідності будівництва притулків тощо. Однак заклики залишилися струсом повітря – на місцях і сьогодні щодалі більше продовжуються безкарні жорстокі вбивства, безперешкодно працює інтернет-ресурс, що координує і спрямовує такі вбивства та виховує в суспільстві нових кривавих маніяків. Не побільшало і притулків. Про усе це йшлося на імпровізованих мітингах під стінами владних установ.
Друга колона формувалася пізніше – об 11-й в районі парку Шевченка. Їїї основу склали учасники соціальних Інтернет-мереж, якім теж не байдуже страждання живих істот і проблеми захисту суспільства від поширення жорстокості. На Хрещатику обидві колони злилися в єдине річище – що символізувало єдність захисного руху.
Проведення усеєвропейської акції стало свідченням того, що захист життя і спротив жорстокості набирають виходить за локальні межі окремих країн і стає єдиною міжнародною силою. І з тим не можуть не рахуватися державні влади.

Вимоги учасників маршу до Київської міської державної адміністрації
та Київської міської ради:

— Провести землевідводи для побудови «Центру захисту тварин» у межах міста Києва та районних притулків і пунктів перетримки для тварин у районах м. Києва у найстисліші терміни (до 01.05.2012 р.) та розпочати їх будівництво;
— Негайно винести на розгляд Київської міської ради та ухвалити узгоджену з усіма зацікавленими відомствами м. Києва ще в грудні 2011 р. Київську міську програму контролю за утриманням домашніх тварин та регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами на 2012 – 2016 роки;
— Звернутися від імені Київської міської державної адміністрації та Київської міської ради до Міністерства внутрішніх справ України з вимогою активізації практичних дій з розслідування фактів убивств безпритульних тварин, у тому числі вбивств, що координувалися з допомогою сайту Vreditelyam.net, встановлення винних у вбивствах осіб та притягнення їх до кримінальної відповідальності, а також з вимогою застосування усіх правових засобів для припинення пропаганди жорстокості, що здійснюється на зазначеному інтернет-ресурсі;
— Звернутися від імені Київської міської державної адміністрації та Київської міськради до Верховної Ради України з проханням активізації у прийнятті розробленого за участю зоозахисників проекту Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження (нова редакція)» № 8423, зареєстрованого у ВР 30 червня 2011р.;
— Виконати надані громадськості обіцянки зустрічі активістів зоозахисних організацій м. Києва з Міністром МВС України та Міністром екології України.

Вимоги учасників маршу до центральної влади країни

припинення вбивств тварин, що відбуваються найрізноманітнішими способами за сприяння органів місцевих влад;
термінова активація програм стерилізації безпритульних тварин і побудови притулків
терміновий розгляд законопроектів щодо більш жорсткого покарання за вбивства тварин та жорстоке поводження з ними;
активація програм контролю над розмноженням тварин, що мають власників, – введення податків та обов’язкової спеціальної реєстрації підприємницької діяльності з домашніми тваринами (розведення, продаж тощо)4
кримінальне переслідування і притягнення до відповідальності «догхантерів» відповідно до чинного законодавства України.

Додаткова інформація.
Нині чинний закон «Про захист тварин від жорстокого поводження» ухвалено понад шість років тому (в лютому 2006 р.). Однак нормативні акти, необхідні для його реалізації, досі не прийняті й здебільшого навіть не розроблені. Ті ж з них, що були запропоновані зоозахисниками, також розглянуто не було. І хоч сьогодні у Верховній Раді зареєстровано вже майже десяток законопроектів, що так чи так стосуються питань поводження з тваринами, однак питання у переважній більшості депутатський корпус виявляє негативну налаштованість до цивілізованого вирішення проблем у цій сфері. Так депутати проти контролю над безмежним розмноженням домашніх тварин, проти ліцензування професійної діяльності з розведення порідних тварин, проти стерилізації і за вбивство. Внесений О. Донієм і зареєстрований ще 30.06.2011 р. проект нової редакції Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» (реєстр. № 8423) – законопроект, у розробці якого брали активну участь зоозахисні організації України, який має найбільш чітко юридично виписані норми й враховує положення підписаної Україною (05.07.2011 р.) Європейської конвенції про захист домашніх тварин) навіть не включений у порядок денний нинішньої сесії ВР, хоча офіційно підтриманий Кабінетом міністрів. Позитивну оцінку проект отримав і з боку Фонду Ріната Ахметова, а також від Директора міжнародної організації RSPCA (Королівського товариства захисту тварин – Велика Британія) з країн Центральної та Східної Європи Девіда Боулза, який робив доповідь щодо ситуації з безпритульними тваринами в Україні на сесії Міжнародного комітету Міжнародного епізоотичного бюро (МЕБ) (International Office of Epizootics – OIE), що проходила в Києві на початку березня цього року. (Україна є членом МЕБ з 11.07.1994 р.).
Нинішній, офіційно чинний, однак практично не працюючий закон «Про захист тварин від жорстокого поводження» містить у собі масу суперечностей. І ці суперечності легко обертаються проти тих, кого Закон має захищати. Так, наприклад, у ст.1, присвяченій понятійному апарату, виділено всього чотири категорії тварин: дикі, домашні, сільськогосподарські й безпритульні.
Однак у ст. 17, котрою визначено випадки, у яких є можливим убивство тварин, з’являється нова категорія – «тварини, що не утримуються людиною, але перебувають в умовах, повністю або частково створюваних діяльністю людини». Зазвичай таке формулювання застосовується до гризунів – пацюків, мишей тощо. На практиці дія цієї «вбивчої» статті поширюється на безпритульних собак і котів.
Крім того, у ст. 24 виникає ще одна категорія – «бродячі собаки». Чим вони відрізняються від безпритульних, закон не уточнює. Однак підкреслює, що, якщо безпритульні «можуть бути повернені власнику», то бродячі – ні. Вони передаються виключно в державний притулок. А вихід звідти, як відомо, лише один – живцем у крематорій. Фактично потрапити до категорії «бродячі собаки» може сьогодні будь-яка домашня, що загубилася.
Свій внесок у погіршення ситуації депутати внесли у грудні 2009 р. Тоді ВР скасувала ліцензування з розведення тварин, тим самим автоматично збільшивши їх кількість на вулицях. З того часу будь-хто, в кого є домашні тварини, може оголосити себе селекціонером і власником розплідника і необмежено розмножувати мурзиків і бобиків для продажу або й власноручного викидання під двері сусідів. На сьогодні питання контролю над розмноженням саме власницьких тварин і обмеженням їх розмноження – номер один у розв’язанні проблеми безпритульних тварин, оскільки в наших умовах цей чинник є основним джерелом поповнення кількості тварин на вулицях.
На сьогодні у владному ставленні до проблеми склалася доволі парадоксальна ситуація. Якщо виконавча гілка влади хоч якось докладає зусиль до розв’язання проблеми жорстокості, хоч би й з метою покращення міжнародного іміджу України, то законодавча агресивно чинить тому усілякі перешкоди і намагається не лише не зупиняти жорстокість, а й узаконити її.
На сьогодні важливість європейських вимог до регулювання взаємин у сфері поводження з тваринами загалом та домашніми тваринами як тими, що «мають особливі стосунки з людиною» й відіграють особливу роль «у сприянні якості життя й зумовлювану цим їхню цінність для суспільства» (слова з преамбули Європейської конвенції про захист домашніх тварин залишається в нашій країні незрозумілою – і на найвищому політичному, і на науковому, і на побутовому рівнях. Наслідком такого нерозуміння є й те, що низку Європейських конвенцій¸ якою регламентовано сферу стосунків людини й тварини, Україною не підписано й не ратифіковано до сьогодні.
Це, зокрема, Європейська конвенція про захист тварин під час міжнародних перевезень (Париж, 13.12.1968 р.), що набула чинності 1971 року (до речі, цей документ Радянський Союз ратифікував у листопаді 1990 р., однак Україна не приєдналася до нього й досі), Європейська конвенція про захист хребетних тварин, що використовуються для дослідних та інших наукових цілей, ухвалена у Страсбурзі 18.03.1986 р. Відповідно, не враховуються і не діють спеціальні Рекомендації, розроблені в цій сфері Міжнародними організаціями відповідного профілю. Це, крім згаданого вже Міжнародного епізоотичного бюро, Рекомендації 2007 р. Міжнародної коаліції з регулювання чисельності тварин-компаньйонів (ICAM Coalition), Протокол про охорону і захист тварин до Амстердамського договору від 1997 р.
Торік, щоправда, на цьому напрямі відбувся прорив: 5 липня підписано Європейську конвенцію про захист домашніх тварин, і на сьогодні питання про її ратифікацію вже внесено в порядок денний Верховної Ради України. Положення цієї конвенції мають бути імплементовані до українського законодавства. Однак така імплементація зустрілася зі спротивом значної частини законодавчого корпусу і опинилася під сумнівом з огляду на зазначене вже нерозуміння глибини самої проблеми. Адже йдеться не лише про захист тварин. Йдеться, власне, про захист як людського в людини – етичного первня людського буття, так і про захист засад європейської цивілізації й культури.
Громадська ініціатива «Форум допомоги безпритульним тваринам Ua-Vet»,
ГО «Інститут сучасних проблем України»

Пост-реліз Facebook-руху «Земляни»
 «Євро-2012»? Ні, дякую!31 березня 2012 р., парк ім.Т.Г.Шевченка, м.Київ.

Сьогодні декілька сотень киян пройшлися маршем по центру м.Києва з протестом проти вбивства безпритульних тварин в Україні, в рамках міжнародної акції «FAIR PLAY», яка пройшла у багатьох містах України, а також у Європейських країнах ( Німеччині, Італії, Австрії, Угорщини, Нідерландах, Хорватії, Греції, Чехії, Франції, Іспанії, Швейцарії, Польщі) й у Росії, Бєларусі та Казахстані.

Україна, в особі влади, як приймаюча сторона футбольного чемпіонату Евро 2012, продовжує жорстоко вбивати безпритульних собак та котів — розкидаючи отруту у містах, спалюючи полуживих тварин у пересувних крематоріях, вбиваючи з вогнепальної зброї.

«Нам не потрібен футбол такими кривавими жертвами — каже Яна Ренк, один з організаторів акції в Києві, — негайно припиніть вбивства невинних тварин! Такі дії влади призводять лише до поширення в Україні жорстокості та насильства!».

Багато людей прийшли на марш зі своїми тваринами. Серед учасників був помічений й один депутат Верховної Ради, який прийшов на акцію зі своїм безпородним псом, якого він взяв в одному з київських притулків.
Волонтер Настя, навіть привезла на акцію, двох собак на інвалідних візках. Ці собаки були покалічені людиною, отримавши кулю в область хребта.
У кожній тварини, що була присутня на акції своя сумна-щаслива історія. Когось забрали з комунального притулку в Бородянці, тому що все що «світило» цьому песикові це смерть. В нього відрізані вуха та хвіст. Когось «витягли» із під машини з травмами кінцівок, когось відібрали у власників-алкоголіків у стані наближеному до смерті від голодного виснаження.

«Проблему поводження з безпритульними тваринами у більшості європейських країн вирішують гуманним шляхом, а саме, вилов тварини, стерилізація, вакцинація та пошук господарів — каже Наталя Вишневська, активіст зоозахисного руху. Але й в Україні є позитивні приклади. Це Черкаський притулок «Друг». Незважаючи, на те що притулок існує на державний та приватний кошт, справи щодо вирішення проблем з безпритульними тваринами віддано громадським волонтерам. У Черкасах практично немає безпритульних тварин у місті. Кожен місяць в притулку 100 собак знаходять господарів. Нікого не присипляють й не вбивають.»

Під стінами КМДА, символічно зійшлися дві колони маршу й випустили у повітря чорні надувні кульки з написами «Заводчикам — ліцензії, розведенцям — штрафи, стоп догхантерам, вбивству — ні, стерилізації — так, ні — Євро на крові, Ведулам — камери!», які символізували хмари, що нависли над безпритульними тваринами і які ми люди розганяємо, випустивши ці кульки у блакитне небо.

Під час акції вигукувалися речівки — «Ми говоримо НІ! Кривавому Євро — бойкот. По трупах бездомних собак — Чемпіонат НЕ ПРОЙДЕ!», «Друзів образити не дамо! Ми молодших братів захистимо! Ми вийшли на вулицю і говоримо: Ми проти вбивства й ми переможемо!».

«Нам кажуть немає коштів на притулки, але ж на вертольотні майданчики є, на додаткове утримання депутатів є, на шикарні автопарки є — каже Вікторія Світлова, активіст Facebook-руху «Земляни». Є в країні кошти, немає лише політичної волі. Але ми не здамося й будемо тиснути на владу скільки треба аби цю проблему було вирішено гуманним способом. У тварин є право на життя, а ми будемо його відстоювати!».У ході акції було зібрано 8000 гривень на підтримання 4-х київських притулків для тварин — «Пирогово», «Гостомель», «Щасливий берег», «Сиріус».

В акції прийняли участь — Facebook-рух «Земляни», Громадська ініціатива «Форум допомоги безпритульним тваринам», «Асоціація зоозахисних організацій України», «Всеукраїнський Рух Захисту Тварин «За Життя»».

Наші вимоги:

До президента України В. Януковича:

1. Видати указ про введення мораторію на фізичне знищення безпритульних тварин комунальними службами до ухвалення нового законодавства, що унеможливить вбивство.
2. Зобов’язати правоохоронні органи розслідувати випадки отруєнь та відстрілів безпритульних тварин.
3. Зобов’язати правоохоронні органи розслідувати діяльність так званих <<догхантерів>>, що координують свої дії на сайті vreditelyam.net та заблокувати доступ до цього злочинного ресурсу на території України.
4. Ініціювати перевірку КРУ та прокуратурою діяльності комунальних служб, яким доручено виконання функції по контролю за чисельністю безпритульних тварин, зокрема й витрачання ними бюджетних коштів.
5. Імплементувати в Україні європейський досвід вирішення проблеми безпритульних тварин шляхом стерилізації та утримання в притулках.

До Верховної Ради України:

1. Негайно ратифікувати Європейську конвенцію захисту домашніх тварин.
2. Підтримати законопроект про внесення змін до Закону України <<Про захист тварин від жорстокого поводження>>, який реально унеможливить вбивства безпритульних тварин.

До мерів українських міст та міських рад:

Негайно відсторонити комунальні служби, які заплямували себе багатотисячними вбивствами безпритульних тварин, від будь-якої діяльності з безпритульними тваринами. Передати цю функцію підприємствам громадських організацій зоозахисного спрямування при фінансовій підтримці держави та органів місцевого самоврядування.

За додатковою інформацією звертайтеся:
Яна Ренк — 098 055 5046,
Вікторія Світлова — 050 669 52 29,
Наталя Вишневська — 098 2576176.

Фото Олега Андроса.

Leave a Comment

Filed under Uncategorized, Новини

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Лимит времени истёк. Пожалуйста, перезагрузите CAPTCHA.