Природоохоронець розповідає, як зробити політику "зеленою"

«У Західній Європі політичні партії – це наслідок низових громадських рухів, які назріли на певний соціальний виклик. Німеччина і Франція – це взагалі взірець. Там спочатку були природоохоронні організації, а потім з’явилися партії. Йошка Фішер у свій час був студентським активістом, а тепер він респектабельний політик, і забув, як це перевертати машини…», — каже Олег Андрос.


26 липня, коли республіці “Гостинний двір” виповнилося два місяці з дня початку акції, тут презентував книжку «Екологістські рухи в сучасному політичному процесі» її автор Олег Андрос.

У 2011 році Олег Андрос захистив у КНУТШ дисертацію на цю ж тему. Також він активіст природоохоронного громадського руху з 2005 року. Учасник Дружини охорони природи м. Києва “Зелене майбутнє”, Молодіжного відділення Національного екологічного центру України, Громадської спілки “Вірний вибір”.

 

«До речі, мало хто знає значення слова “екологія”. Не можна казати, що людина займається екологією, про чистоту екології, захист екології. Насправді екологія – це наукова дисципліна, а те, чим займаються активісти, я називаю екологізмом, а взагалі краще казати – природоохороною», – підкреслив Олег.

«З приводу цієї книжки, то мушу процитувати одного зі своїх студентів, який сказав, що це не дисертація, а посібник для громадського активіста. Я з ним повністю згоден. Це було сказано іронічно, але так воно і справді є», — такими словами Олег Андрос представляє свою книжку.

Центральна проблема книги, чи здатен природоохоронний рух через громадські організації та політичні партії запропонувати вирішення актуальних екологічних питань. Автор також розмірковує, якими механізмами впливу володіють сучасні “зелені”. У країнах Західної Європи – це пропаганда і вплив на чинне законодавство.

В Україні, як йдеться у книзі, екологістський рух не перейшов до стадії розвиненої політичної діяльності. Вітчизняні екологісти виступають як групи тиску і не мають механізмів екологізації державної політики.

«Спостерігається відсутність мережевого екологістського руху… недостатня масовість “низового руху” на захист екологічних прав; формування партій “зелених” згори» , — пише Олег Андрос.

Є громадські рухи, які a priоri не стануть політичними партіями. Причини – протиставлення себе політичній системі, несприйняття парламентарних форм політичного процесу; прихильність до ідеї перебудови суспільства знизу; обмеження себе впливом на політику, але не участю у політичній боротьбі.

 

Як зазначає автор, «основною проблемою громадських природоохоронних організацій в Україні стала зорієнтованість на отримання західних грантів та на виконання конкретних природоохоронних програм, під які вдалося “дістати гроші”, а не вирішення суто за кошти громади та її зусиллями насущних питань цієї громади. Власне, саме поняття “громада” в Україні існує лише на папері та не дістає належного втілення на практиці».

Олег Андрос наголошує, що з 2000-х років природоохоронні організації стали більше спеціалізуватися і займатися маловідомими або незрозумілими для загалу питаннями, які насправді є важливими. Тобто “зеленим” активістам потрібно вчитися пояснювати такі проблеми суспільству.

Автор вважає, що адвокасі та лобіювання природохоронних рішень в Україні бракує громадської підтримки.

«За такої ситуації адвокасі залишається діяльністю, яка є лише реагуванням на нові й нові виклики, а не діями на випередження», — пише Олег Андрос.

Як екологістський рух в Україні може інституалізуватися, щоб ефективно впливати на політику і про успішний досвід “зелених” Західної Європи читайте у книзі Олега Андроса «Екологістські рухи в сучасному політичному процесі».

Де придбати книжку? Як повідомив Олег Андрос, найближчим часом у Києві книжка може з’явитися у мережі книгарень «Є».

Орієнтовна ціна – 30 грн.

Книга доступна для прочитання у форматі “pdf” на таких сайтах:

лінк 1, лінк 2.

Підготувала Ірина Салій

Джерело: http://civicua.org/news/view.html?q=1862855

Leave a Comment

Filed under Без рубрики

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Лимит времени истёк. Пожалуйста, перезагрузите CAPTCHA.