Буклет "Як захистити зелені зони та дитячі майданчики від забудови" (2006 р.)

УНЦПД в рамках проекту «Запровадження прозорих механізмів врахування інтересів громадськості міста Києва при прийнятті рішень щодо забудови міської території» видав буклет «Як захистити зелені зони та дитячі майданчики від забудови», у якому вміщено рекомендації стосовно того, як можна протистояти непродуманій та хибній містобудівній політиці під час масової забудови парків, скверів, подвір’їв та берегів Дніпра, коли фактично ліквідуються дитячі й спортивні майданчики, забудовуються прибудинкові території й катастрофічно знищується життєве середовище киян. Видання стало можливим завдяки підтримці Інституту сталих спільнот (США)/Мережі громадянської дії в України (UCAN).

Як захистити зелені зони та дитячі майданчики від забудови

У Києві щороку неухильно зменшується загальна площа озеленених територій. Через непродуману та хибну містобудівну політику триває масова забудова парків, скверів, подвір’їв та берегів Дніпра.

Відбувається фактична ліквідація дитячих і спортивних майданчиків, забудова прибудинкових територій та катастрофічне знищення життєвого середовища киян.

У цьому буклеті Ви знайдете рекомендації стосовно того, як можна протистояти цим проблемам і добиватись успіху.

Нижче Ви знайдете відповіді на такі запитання:

1. Як дізнатися про статус Вашої зеленої зони?

2. Які обмеження на ведення господарської діяльності встановлюються на тих територіях, що мають статус зеленої зони?

3. Як перевірити законність вирубки зеленої зони та як зупинити незаконну вирубку?

4. Як протистояти забудові прибережної території?

5. Як довідатися, чи планується забудова території біля вашого будинку?

6. Як перевірити правомірність будь-якого будівництва?

7. Як захистити спортивні та дитячі майданчики від забудови?

8. Яка відповідальність передбачена законодавством за знищення зелених насаджень та самовільне будівництво?

Якщо Ви хочете захистити свій улюблений сквер чи парк, Ви повинні:

1. З’ясувати офіційний статус вашої зеленої зони.

2. Якщо вирубку зелених насаджень розпочато, перевірити наявність акта обстеження зелених насаджень та ордера на знесення зелених насаджень. У разі їх відсутності негайно викликайте представників Київської природоохоронної прокуратури.

3. З’ясувати в ДП «Інститут Київгенплан», чи відповідає землевідведення у Вашій зеленій зоні Генеральному плану розвитку м. Києва до 2020 року. В разі невідповідності зверніться до Київради, Київської природоохоронної прокуратури або до суду з проханням скасувати це землевідведення.

Як з’ясувати офіційний статус зеленої зони в містобудівній документації, насамперед у Генеральному плані розвитку м. Києва?

Необхідно направити інформаційний запит (це право надане Вам статтею 32 Закону України «Про інформацію») на адресу Київської міської державної адміністрації (вул. Хрещатик, 36, м. Київ, 01044; тел. 254-13-49, 234-82-48, 279-25-33, 235-03-94) та ДП «Інститут Київгенплан» (вул. Б. Хмельницького,16–22, м. Київ, 01030; тел. 234-61-31).

Шаблони запитів

Головному архітектору

АТ «Київпроект» –

директору

ДП «Інститут Київгенплан»

Чекмарьову В. Г.

Ваше П.І.Б.,

Ваша повна поштова адреса

Інформаційний запит

Шановний Володимире Гнатовичу!

Прошу Вас надати довідку щодо статусу, функціонального призначення та цільового використання території (наприклад: обмеженої з двох сторін вул. Миколи Амосова, з третьої – вул. Протасів Яр, з четвертої – вул. Солом’янською; приблизною площею 30 га в Солом’янському районі м. Києва) в Генеральному плані розвитку м. Києва до 2020 року.

Додаток: (викопіювання із будь-якої карти м. Києва, де Вами обведена територія, якою ви цікавитеся).

Дата

Ваш підпис

Київському міському голові

Черновецькому Л. М.

Ваше П.І.Б.,

Ваша повна поштова адреса

Інформаційний запит

Шановний Леоніде Михайловичу!

Прошу Вас надати довідку з державного земельного кадастру щодо території (описати місцезнаходження території та по можливості її приблизну площу, вказавши, в якому адміністративному районі м. Києва вона знаходиться).

Додаток: (викопіювання із будь-якої карти м. Києва, де Вами обведена територія, якою ви цікавитеся).

Дата

Ваш підпис

Відповідь на такий інформаційний запит згідно зі ст. 33 Закону України «Про інформацію» має Вам надійти протягом місяця. В разі, якщо відповідь не надійшла протягом цього терміну, варто зателефонувати до канцелярії (або відділу по роботі зі зверненнями громадян) установи, до якої Ви звертались, і з’ясувати, коли Вам нададуть відповідь.

Якщо після цього Ви так і не дочекалися відповіді, треба направити повторний інформаційний запит.

Паралельно із цим необхідно звернутися до Прокуратури міста Києва (вул. Предславинська, 45/9, м. Київ, 03150) та управління Служби безпеки України в м. Києві (Аскольдів пров., 3а, м. Київ, 01010) із заявою щодо порушення посадовою особою ст. 5 закону «Про боротьбу з корупцією» та ненадання Вам публічної інформації.

Дії з ненадання інформації, якщо вони не становлять складу злочину, підлягають покаранню адміністративним стягненням у формі штрафу в розмірі від 255 до 425 грн., а повторне ненадання інформації протягом року загрожує штрафом у розмірі від 425 до 850 грн. та звільненням із посади (ст. 8 закону «Про боротьбу з корупцією»).

Які є статуси зелених зон?

1. Озеленені території

Відповідно до наказу Державного комітету України по житлово-комунальному господарству «Про затвердження Правил утримання зелених насаджень міст та інших населених пунктів України» № 70 від 29 липня 1994 р. міські озеленені території діляться за функціональними ознаками на три групи:

— території загального користування – міські та районні парки, парки культури і відпочинку, сади житлових районів і груп житлових будинків, сквери, бульвари, набережні, лісопарки, лугопарки, гідропарки та інші;

— території обмеженого користування – насадження на територіях громадських і житлових будівель, шкіл, дитячих закладів, спортивних споруд, закладів охорони здоров’я, промислових підприємств, складських територій та інші;

— території спеціального призначення – насадження вздовж вулиць, у санітарно-захисних та охоронних зонах, на територіях ботанічних і зоологічних садів, виставок, кладовищ і крематоріїв, ліній електропередач високої напруги; лісомеліоративні насадження; насадження розсадників, квітникарських господарств; пришляхові насадження в межах міст та інших населених пунктів.

! Термін зелені насадження стосується дерев та кущів, але жодним чином не стосується території чи конкретної земельної ділянки. Тому коли йдеться про статус зеленої зони, необхідно користуватися юридичним терміном – озеленені території.

Якщо ваша зелена зона – озеленена територія загального користування (якщо її площа складає понад 2,0 га – це парк, від 0,05 до 2,0 га – сквер) з вільним доступом, призначена для відпочинку міського населення, то будівництво житла, офісних приміщень, автостоянок та автозаправок без зміни статусу цієї території є неправомірним, оскільки:

Відповідно до ДБН 360–92** «Містобудування. Планування та забудова міських і сільських поселень» розміщення будівель, споруд і комунікацій не допускається (пункт 10.4):

— на землях заказників, природних національних парків, ботанічних садів, дендрологічних парків та водоохоронних зон;

— на землях зелених зон міст, включаючи землі міських лісів, якщо об’єкти, що проектуються, не призначені для відпочинку, спорту чи обслуговування приміського лісового господарства.

Відповідно до Правил утримання озеленених територій міст та інших населених пунктів України на території озеленених територій забороняється (пункт 3.6):

— вести будь-яке будівництво, у тому числі і павільйонів для торгівлі, розміщення малих форм архітектури без погодження (рішення) місцевих органів державної виконавчої влади (Київської міської державної адміністрації та відповідної районної у м. Києві державної адміністрації);

— обладнувати стоянки автомашин, мотоциклів, велосипедів та інших транспортних засобів (якщо це призводить до пошкодження зелених насаджень, квітників та газонів);

— складувати будь-які матеріали.

Відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів»:

— Озеленені території є об’єктами благоустрою населених пунктів, а зелені насадження є елементами благоустрою.

— На території об’єкта благоустрою відповідно до затвердженої містобудівної документації можуть бути розташовані будівлі й споруди торговельного, соціально-культурного, спортивного та іншого призначення.

— Охороні та відновленню підлягають усі зелені насадження в межах населених пунктів під час проведення будь-якої діяльності, крім зелених насаджень, які висаджені або виросли самосівом в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв.

— У містах ведеться облік зелених насаджень та складається їх реєстр за видовим складом та віком. Облік зелених насаджень проводиться органами місцевого самоврядування.

— Особи, винні у знищенні або пошкодженні зелених насаджень чи інших об’єктів озеленення населених пунктів, притягаються до відповідальності за порушення законодавства у сфері благоустрою населених пунктів.

2. Об’єкти природно-заповідного фонду (ПЗФ)

Посеред міських кварталів Києва зустрічаються три типи об’єктів ПЗФ:

1) парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого або загальнодержавного значення («Феофанія», парк Київського політехнічного інституту, Маріїнський парк, парк ім. Шевченка);

2) дендропарки місцевого або загальнодержавного значення («Сирецький»);

3) пам’ятки природи місцевого значення («Крістерова гірка»).

Для територій та об’єктів ПЗФ відповідно до Закону України «Про природно-заповідний фонд України» встановлюється більш суворий охоронний режим, ніж для звичайних міських озеленених територій, порядок здійснення якого визначається положенням щодо кожної з таких територій чи об’єктів.

На землях природоохоронного призначення забороняється будь-яка діяльність, що впливає або може впливати негативно на стан природних комплексів та об’єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням.

3. Ландшафтно-рекреаційна територія

Територія міста з урахуванням переважного функціонального використання поділяється на:

— сельбищну;

— виробничу;

— ландшафтно-рекреаційну, що охоплює приміські ліси, лісопарки, лісозахисні смуги, водоймища, зони відпочинку та курортні зони, землі сільськогосподарського використання й інші, які разом з парками, садами, скверами, бульварами сельбищної території формують систему озеленення та оздоровчих зон.

Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України № 173 від 19 червня 1996 року «Про затвердження Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів»:

Шна ландшафтно-рекреаційних територіях, включаючи землі міських лісів не допускається розміщення житлово-громадських об’єктів, а також дачних поселень, якщо об’єкти, що проектуються, не призначені для відпочинку та спорту (пункт 4.2);

Шзабороняється будівництво, реконструкція і розширення об’єктів за рахунок території парків, водних акваторій і т. ін. (пункт 6.1).

4. Території, зарезервовані для створення ПЗФ

Частина озеленених територій міста зарезервована відповідними рішеннями Київради під створення об’єктів і територій ПЗФ з метою недопущення їх знищення або руйнування в результаті господарської діяльності до прийняття в установленому порядку рішень про організацію чи оголошення їх територіями та об’єктами природно-заповідного фонду і виділення необхідних для цього коштів. Тобто ці зарезервовані території в майбутньому мають стати заповідними.

Території, що резервуються з метою наступного заповідання, залишаються у віданні їх землевласників та землекористувачів і використовуються за цільовим призначенням з додержанням особливих вимог щодо охорони навколишнього природного середовища, що визначаються рішеннями про резервування.

Управління зеленим господарством Києва

Безпосереднє управління зеленим господарством Києва здійснюється відповідними структурними підрозділами органів державної виконавчої влади, а саме:

Головним управлінням комунального господарства КМДА (адреса: вул. Велика Житомирська, 15а, м. Київ, 01025; тел. 279-29-21; факс: 279-29-21; e-mail: www.turizm.kiev.ua; сайт: [email protected]) і підпорядкованим йому Комунальним об’єднанням зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень «Київзеленбуд» (КО «Київзеленбуд», адреса: вул. Кудрявська, 23, м. Київ, 04053; тел. 272-40-18, 272-40-52), яке має свої філії в кожному районі м. Києва та на яке покладаються такі функції (пункт 2.6):

— обстеження зелених насаджень для оформлення ордерів на проведення санітарних вирубок, видалення сухостійних, пошкоджених хворобами та шкідниками дерев і кущів; вирубки дерев, чагарників на ділянках, відведених під нове будівництво, реконструкцію та інше;

— підготовки або перевірки матеріалів для оформлення дозволів на видалення (вирубку) зелених насаджень або окремих дерев та чагарників, знесення газонів, квітників на замовлення власників цих насаджень;

— видачі дозволів (ордерів) на вирубку сухостійних, буреломних і вітровальних та пошкоджених шкідниками і хворобами окремих дерев;

— контролю за дотриманням будівельними організаціями правил охорони зелених насаджень та обсягів озеленювальних робіт;

— перевірки фактів за листами та скаргами громадян з питань утримання й охорони зелених насаджень;

— роботи з громадськими організаціями.

Відповідальність за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними покладається (пункт 3.2):

— щодо насаджень, які відносяться до комунальної власності, – на місцеві ради депутатів, їх виконавчі чи спеціально уповноважені ними органи;

— щодо насаджень, які відносяться до інших форм власності, – на землевласників і землекористувачів.

Унаслідок зростання попиту на житло в Києві забудовуються зелені зони загального користування – парки та сквери, тим самим погіршується середовище існування киян.

Якщо поруч із будинком, у якому Ви живете, багато років знаходиться зелена зона, це ще не означає, що завтра в ній не розпочнеться будівництво.

Як перевірити законність вирубки зеленої зони?

Знесення та пересадка дерев, чагарників, газонів, квітників може здійснюватися лише в разі наявності спеціального дозволу (ордера). Ордер видається на підставі акта обстеження зелених насаджень, погодженого з Державним управлінням екології та природних ресурсів у м. Києві, і рішення міської або районної адміністрації.

Незалежно від офіційного статусу Вашої зеленої зони у працівників, що здійснюють вирубку, Ви маєте право спитати про наявність таких документів:

1) акта обстеження зелених насаджень (дерев, чагарників, газонів, парків, лісопарків, насаджень санітарно-захисних зон), що підлягають знесенню чи пересаджуванню в зв’язку із забудовою та впорядкуванням земельних площ;

2) ордера на знесення зелених насаджень.

Акт та ордер оформляються КО «Київзеленбуд». Акт також має бути погодженим Державним управлінням екології та природних ресурсів у м. Києві, що засвідчується підписом начальника управління, завіреного печаткою управління.

Якщо таких документів не виявилося, слід негайно звернутися до Київської природоохоронної прокуратури за тел. 287-60-72 (адреса: вул. Велика Васильківська, 38, м. Київ, 01004) з проханням виїхати на місце до представників скаржників.

Паралельно слід звернутися до Державного управління екології та природних ресурсів у м. Києві (адреса: вул. Турівська, 28, м. Київ, 04080; тел. 417-81-20; e-mail: [email protected]) для з’ясування того, чи погоджували вони ордер на рубку. Якщо ордер ними не погоджувався – значить, він не дійсний.

Якщо в працівників, що здійснюють рубку (які, скоріш за все, є працівниками КО «Київзеленбуд»), ці два документи наявні, перевірте правильність їх оформлення. Обидва ці документи оформляються відповідно до вимог додатків 3 і 2 Правил утримання зелених насаджень міст та інших населених пунктів України.

В акті обстеження зелених насаджень указується дата його складання; склад комісії, що проводив обстеження; найменування органу, який призначив комісію, із зазначенням номера і дати розпорядження або наказу про її призначення, голови комісії; адреса об’єкта, де проводилось обстеження зелених насаджень. Унаслідок обстеження зелених насаджень в акті складається таблиця, в якій указується кількість, вид зелених насаджень, вік, діаметр стовбура на висоті 1,3 метра від землі, якісний стан зелених насаджень (хороший, задовільний, незадовільний), та зазначається, які насадження підлягають зрізуванню чи пересаджуванню; вказується відновлювальна вартість зелених насаджень. Акт підписується головою та всіма членами комісії, завіряється печаткою.

Ордер на знесення зелених насаджень видається на підставі рішення (розпорядження) районної державної адміністрації в м. Києві (в ордері вказується номер та дата прийняття цього рішення чи розпорядження) та на підставі акта обстеження зелених насаджень (в ордері вказується номер та дата його підписання). В цьому документі встановлюється строк вирубки (тобто вказується число, до якого рубка має завершитися) та напрямок використання вирубаної деревини.

ПАМ’ЯТАЙТЕ:

Незаконною рубкою вважається рубка без спеціального на те дозволу або за наявності дозволу, але не тих рослин, не на тих площах, ділянках, не в тій кількості, не в ті терміни, що передбачені дозволом.

Варто зауважити, що київська міська влада може позбавити права користування зеленими насадженнями кожного землевласника, землекористувача в разі недотримання ними чинного законодавства з питань охорони навколишнього природного середовища і положень, передбачених Правилами утримання зелених насаджень міст та інших населених пунктів України.

Після перевірки вищезазначених документів Ви можете звернутися:

1) із клопотанням (краще колективним) або рішенням загальних зборів щодо недопущення знищення зеленої зони до міської адміністрації та до Головного управління комунального господарства КМДА;

2) за підтримкою до політичних партій та блоків, що сформували Київраду (Блок Юлії Тимошенко, Блок Леоніда Черновецького, Народний союз «Наша Україна», ПРП–Пора, Партія регіонів, Громадський актив Києва, Соціалістична партія України, Блок Володимира Литвина).

Як перевірити законність землевідведення у Вашій зеленій зоні?

Практично всім існуючим зеленим зонам Києва Генеральний план розвитку м. Києва до 2020 року надає охоронний статус. Тому якщо Вам відомо про проект землевідведення під будівництво у Вашій зеленій зоні або про вже прийняте рішення щодо землевідведення, зверніться до ДП «Інститут Київгенплан» з проханням перевірити відповідність цього рішення Генеральному плану розвитку м. Києва до 2020 року.

Якщо проектна документація об’єкта будівництва не відповідає Генеральному плану та охоронним вимогам статусу Вашої зеленої зони, зверніться до Київради з проханням не затверджувати або скасувати це землевідведення.

В разі бездіяльності органів влади звертайтеся до суду.

У Ваших клопотаннях варто посилатися на такі нормативи, закріплені у законодавстві:

Відповідно до ДБН 360–92** «Містобудування. Планування та забудова міських і сільських поселень» площа озелененої території житлового кварталу має складати не менше 6 м2 на 1 людину (без урахування озеленених територій шкіл і дитячих дошкільних закладів) (пункт 3.15).

Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України № 173 від 19 червня 1996 року «Про затвердження Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів» рівень озеленення території житлової забудови повинен бути не менше 40%, промпідприємств – 30%, ділянок шкіл і дитячих дошкільних закладів – 80%, лікарень –60% (пункт 6.2).

Як надати зеленій зоні природоохоронний статус?

У разі, якщо на території Вашої зеленої зони зростають охоронювані види рослин чи мешкають охоронювані види тварин, Ви можете звернутися до начальника Державного управління екології та природних ресурсів у м. Києві з клопотанням про оголошення Вашої зеленої зони об’єктом природно-заповідного фонду – пам’яткою природи місцевого значення (пам’яткою природи місцевого значення може бути оголошена як певна цінна природна територія, так і окреме вікове або цінного виду дерево чи група дерев).

Клопотання має містити обґрунтування необхідності створення об’єкта ПЗФ, характеристику природоохоронної, наукової, естетичної та іншої цінності природних комплексів, що пропонуються для заповідання, відомості про місцезнаходження, розміри, характер використання, власників та користувачів природних ресурсів, а також відповідний картографічний матеріал.

За допомогою в оформленні такого клопотання слід звернутися до наукових співробітників профільних інститутів (Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена, Інституту ботаніки ім. М. Г. Холодного або Державного наукового центру заповідної справи) або до громадських природоохоронних організацій.

До клопотань додаються документи, що підтверджують та доповнюють обґрунтування необхідності оголошення вашої озелененої території об’єктом ПЗФ.

Клопотання попередньо розглядається управлінням екології (в місячний строк), і в разі його схвалення проводиться його погодження з власниками та первинними користувачами природних ресурсів у межах територій, рекомендованих для заповідання.

На підставі результатів погодження клопотання управління екології забезпечує розробку спеціалізованими проектними та науковими установами проектів створення пам’ятки місцевого значення.

Рішення про оголошення Вашої озелененої території пам’яткою природи місцевого значення приймається Київською міською радою.

Створення пам’ятки природи місцевого значення відбувається без вилучення земельних ділянок, що їх вона займає, тому управління екології передає створену пам’ятку під охорону підприємствам, установам, організаціям і громадянам з оформленням охоронного зобов’язання.

Як протистояти забудові прибережної території?

Відповідно до ст. 87 Водного кодексу України для створення сприятливого режиму водних об’єктів, попередження їх забруднення, засмічення і вичерпання, знищення навколоводних рослин і тварин, а також зменшення коливань стоку вздовж річок і навколо озер, водосховищ та інших водойм установлюються водоохоронні зони.

Водоохоронна зона є природоохоронною територією, господарська діяльності на якій регулюється нормативними актами.

Зовнішні межі водоохоронних зон визначаються за спеціально розробленими проектами.

Міська та районні адміністрації зобов’язані доводити до відома населення, всіх зацікавлених організацій рішення щодо меж водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також водоохоронного режиму, який діє на цих територіях.

Контроль за створенням водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також за додержанням режиму використання їх територій здійснюється міською та районними адміністраціями і Державним управлінням екології та природних ресурсів в м. Києві.

Відповідно до ст. 88 Водного кодексу України з метою охорони поверхневих водних об’єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, навколо озер, водосховищ та інших водойм у межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги.

Прибережні захисні смуги встановлюються по обидва береги річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною:

— для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менше 3 гектарів – 25 метрів;

— для середніх річок, водосховищ на них, водойм, а також ставків площею понад 3 гектари – 50 метрів;

— для великих річок, водосховищ на них та озер – 100 метрів.

Якщо крутизна схилів перевищує три градуси, мінімальна ширина прибережної захисної смуги подвоюється.

Відповідно до ст. 89 Водного кодексу України прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності.

У прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється, зокрема, будівництво будь-яких споруд (окрім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів; миття та обслуговування транспортних засобів і техніки.

Споруди, що не відповідають установленим режимам господарювання, підлягають винесенню з прибережних захисних смуг.

Як перевірити правомірність будь-якого будівництва?

Території загального користування (парки, сквери, дитячі і спортивні майданчики) та прибудинкові території відносяться до об’єктів благоустрою міст.

Останніми роками в Києві спостерігається активна забудова цих територій. Чи є правомірним це будівництво? Насправді це питання більше апелює до моральності, ніж до документального оформлення цих будівництв. Але все-таки перевірити правомірність будівництва можливо.

У цьому питанні слід керуватися такими законодавчими та іншими актами:

— Закон України «Про основи містобудування»;

— Закон України «Про планування і забудову територій»;

— Закон України «Про благоустрій населених пунктів»;

— Державні будівельні норми ДБН 360–92** «Містобудування. Планування та забудова міських і сільських поселень»;

— Державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів, затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19 червня 1996 року № 173;

— Правила забудови м. Києва, затверджені рішенням Київської міської ради № 11/2587 від 27 січня 2005 року.

Як довідатися, чи планується забудова території біля Вашого будинку?

Планування, забудову та інше використання територій регулює містобудівна документація – затверджені текстові і графічні матеріали.

У Києві діє Генеральний план розвитку м. Києва до 2020 року – містобудівна документація, яка визначає принципові рішення щодо розвитку, планування, забудови та іншого використання території міста.

Містобудівна документація більш детального масштабу – схеми планування адміністративних районів або їх частин та детальні плани територій районів, мікрорайонів, кварталів, наразі перебувають тільки на стадії розробки.

Щоб довідатися, яка проектна організація займається розробкою містобудівної документації для певної території м. Києва, слід звернутися з інформаційним запитом на ім’я начальника Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища КМДА за адресою: вул. Хрещатик, 32, м. Київ, 01001; тел. 254-15-45, 235-10-25; факс: 279-41-67; сайт: http://www.gugrad.kmv.gov.ua; e-mail: [email protected].

Щоб дізнатися, яка проектна організація займається розробкою містобудівної документації на території Вашого району, слід звернутися з інформаційним запитом на ім’я голови відповідної районної у м. Києві державної адміністрації.

Зверніться до проектної організації, що розробляє містобудівну документацію для території, якою ви цікавитесь (на підставі ст. 18 Закону України «Про планування та забудову територій») з проханням надати інформацію про плани забудови Вашого житлового кварталу, мікрорайону або району та надати можливість ознайомитися з розроблюваною проектною документацією.

Ви можете надати міській або районній адміністрації або проектній організації свої пропозиції та зауваження до проекту містобудівної документації до її затвердження Київрадою, які вона має або врахувати, або надати Вам умотивовану відмову протягом місяця. Детально з цими процедурами можна ознайомитися в рішенні Київської міської ради № 438/3014 від 16 червня 2005 року «Про Порядок громадського обговорення містобудівної документації в місті Києві».

Які документи мають бути в забудовника для початку будівництва?

Відповідно до пунктів 8.1 та 8.2 Правил забудови м. Києва забудовники повинні мати:

1. Дозвіл на виконання будівельних робіт, виданий Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю, яке веде реєстр наданих дозволів (адреса: вул. Хрещатик, 32, оф. 301, м. Київ, 01001; тел. 254-14-45, 235-00-74; сайт: http://www.udabk.kiev.ua; відділ реєстрації об’єктів будівництва та видачі дозволів: тел. 246-50-08; інспекційний відділ: тел. 234-03-75).

Дозвіл на виконання будівельних робіт і дозвіл на будівництво – різні документи: дозвіл на будівництво дає право замовникам на отримання вихідних даних на проектування, здійснення проектно-пошукових робіт та отримання дозволу на виконання будівельних робіт.

Дозвіл на виконання будівельних робіт видається на весь термін будівництва згідно з календарним планом, який входить до складу затвердженого проекту будівництва або договору підряду.

У разі, якщо дозвіл на виконання будівельних робіт не було завчасно подовжено, таке будівництво вважається самовільним.

2. Ордер на порушення благоустрою (зокрема на розробку котлованів, траншей, на роботи з вертикального планування території, інші земляні роботи, встановлення обмежувальних огорож).

Ордер на вказані роботи видається головним управлінням контролю за благоустроєм та зовнішнім дизайном м. Києва (адреса: вул. Саксаганського, 143, м. Київ, 01032;тел. 220-66-55; факс: 216-12-75; e-mail: [email protected]) на термін, визначений календарним планом у проекті організації будівництва або на підставі договору (підряду), який за обґрунтованим зверненням замовника може бути подовжений.

Зазначені роботи, що виконуються без ордера на порушення благоустрою, вважаються самовільними і підлягають зупиненню.

3. Затверджений проект виконання робіт

Будівництво дозволяється розпочинати після облаштування будівельного майданчика, створення побутових умов для робітників, передачі замовником (забудовником) генпідряднику робочих креслень на перший рік будівництва з штампом «До виробництва робіт».

Окрім того, відповідно до ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій» на будівельному майданчику в доступному для огляду місці має бути встановлено інформаційний стенд, на якому повинна бути розміщена:

— інформація про дозвіл на виконання будівельних робіт;

— відомості про замовника та підрядників будівельних робіт.

Якщо на будівельному майданчику такий інформаційний стенд відсутній – це перший привід бити на сполох.

! Якщо в забудовника немає якихось із вищезазначених документів, Вам слід звернутися із скаргою до Управління державного архітектурно-будівельного контролю та міської прокуратури.

Як захистити спортивні та дитячі майданчики від забудови?

Земельні ділянки, на яких розташовані фізкультурно-оздоровчі та спортивні споруди, належать до земель рекреаційного призначення.

Головне управління по фізичній культурі та спорту КМДА (адреса: вул. Хрещатик, 12, м. Київ, 01001; тел. 279-17-06; факс: 278-37-82; e-mail: [email protected]; сайт: http://www.kievsport.org), яке зокрема виступає замовником будівництва таких об’єктів, відповідальне за:

Шрозробку заходів щодо зміцнення спортивно-технічної бази об’єктів та споруд спортивного призначення, утримання їх у належному стані, залучення до цієї роботи інвесторів;

Шздійснення контролю за цільовим використанням і технічним станом об’єктів фізкультурно-оздоровчої та спортивної спрямованості в м. Києві.

Якщо Ви помітили загрозу вашому спортивному майданчику, негайно звертайтеся до Головного управління по фізичній культурі та спорту КМДА.

Якщо Ви помітили загрозу вашому дитячому майданчику, негайно звертайтеся до ЖЕКу.

Норми щільності забудови та порядок розташування нових об’єктів будівництва у відношенні до наявної забудови та об’єктів благоустрою встановлюються ДБН 360–92** і Державними санітарними правилами планування та забудови населених пунктів.

Відповідно до цих документів при проектуванні житлової забудови вимоги до розміщення майданчиків такі (розміри майданчиків і відстані від них до житлових та громадських будівель мають бути не менші від наведених у таблиці):

Майданчики

Питомі розміри майданчиків, м2 на 1 людину

Найменша відстань від майданчиків до вікон житлових та громадських будівель,м

Для ігор дітей дошкільного і молодшого шкільного віку

0,7

12

Для занять спортом

2

10–40

Для стоянки автомашин

0,8

10–50

Відповідальність

Розмір шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст унаслідок:

— знищення або пошкодження дерев і чагарників;

— знищення або пошкодження газонів і квітників;

— використання не за призначенням парків, скверів, гідропарків, інших озеленених та земельних ділянок, відведених для їх створення, а також самовільний проїзд та заїзд на них транспортних засобів, засмічення водойм на їх територіях –

визначається постановою Кабміну № 559 від 8 квітня 1999 року «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів».

Розмір шкоди, заподіяної природним комплексам територій та об’єктам природно-заповідного фонду внаслідок:

— незаконної рубки або пошкодження деревних видів рослин;

— самовільного використання їх земель;

— знищення або пошкодження інформаційно-охоронних та інших знаків –

встановлюється постановою Кабміну № 521 від 21 квітня 1998 року «Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду України».

Розмір шкоди обчислюється за таксами, затвердженими цими двома постановами, працівниками Міністерства охорони навколишнього природного середовища або його територіального органу – управління екології та природних ресурсів у м. Києві, яким надано право розглядати справи про адміністративні правопорушення.

Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність у разі:

— порушення правил використання земель (ст. 53);

— самовільного зайняття земельної ділянки (ст. 53–1);

— незаконного використання земель державного лісового фонду (ст. 63);

— порушення правил охорони й використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду (ст. 91);

— відмови від надання чи несвоєчасне надання екологічної інформації (ст. 91–4);

— недодержання державних стандартів, норм і правил під час проектування і будівництва (ст. 96);

— самовільного будівництва будинків або споруд (ст. 97);

— знищення або пошкодження зелених насаджень чи інших об’єктів озеленення населених пунктів (ст. 153).

Розмір штрафів визначається рішенням суду і відповідно до вказаних статей коливається від 1 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (по різних статтях), тобто від 17 до 340 гривень.

Кримінальним кодексом України передбачена відповідальність у разі:

— знищення або пошкодження лісових масивів (ст. 245);

— незаконної порубки лісу (ст. 246);

— умисного знищення або пошкодження територій, узятих під охорону держави, та об’єктів природно-заповідного фонду (ст. 252).

Розмір штрафів установлюється рішенням суду і відповідно до цих статей коливається від 50 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 850 до 3400 гривень, а строк позбавлення чи обмеження волі (по різних статтях) становить від 2 до 12 років.

 

 

Ця стаття опублікована на сайті Ukrainian Center for Independent Political Research
http://www.ucipr.kiev.ua/
URL цієї статті:
http://www.ucipr.kiev.ua/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=5620

Джерело: http://solomenka.org

Leave a Comment

Filed under Без рубрики

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Лимит времени истёк. Пожалуйста, перезагрузите CAPTCHA.