Природоохоронці просять КМДА оголосити відкритий конкурс на посаду директора Київського зоопарку

21 вересня з посади Генерального директора Київського зоопарку звільнився за власним бажання Олексій Толстоухов. Зараз триває узгодження кандидатури нового директора. За словами співробітників зоопарку, ним може стати Євген Кирилюк, який вже перебував на посаді Генерального директора зоопарку в 1998-2006 рр.
Громадськість стурбована тим, що Євген Кирилюк стане лобістом створення на території зоопарку океанаріуму, де утримуватимуться дельфіни. В перспективі, як побоюються працівники закладу, можуть бути відчужені й інші території зоопарку на користь приватних підприємств.
Нагадуємо, що 12 липня 2012 р. Київрада прийняла рішення про будівництво океанаріуму на місці недобудованого вольєра для мавп, яке не погоджене з Мінприроди та суперечить Проекту організації території зоопарку. Через декілька тижнів планується підписання інвестдоговору на це будівництво, а пропонований КМДА кандидат на посаду гендиректора цілком схвалює такі плани.
Національний екологічний центр України звернувся з відкритим листом до голови КМДА О. Попова, у якому викладена позиція НЕЦУ щодо стану справ у Київському зоопарку та пропонується оголосити конкурс на посаду гендиректора зоопарку.Для контактів:
Олег Андрос 097 502 75 51,
Олексій Василюк 097 1000 473.

Голові Київської міської
державної адміністрації
Попову О. П.

 

ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ

Шановний Олександре Павловичу!

ВГО «Національний екологічний центр України» спостерігає за перебігом подій у Київському зоопарку з 2009 р. Наша позиція була висловлена у попередніх заявах і лишається незмінною: див. звернення НЕЦУ від 14 грудня 2009 р. та від 15 жовтня 2010 р.

 

І. Позиція НЕЦУ щодо майбутнього розвитку Київського зоопарку

На наш думку, територія Київського зоопарку дозволяє створити  центр порятунку та реабілітації тварин. Київський зоопарк частково вже виконує функцію своєрідного реабілітаційного центру для тварин, а одним із пріоритетів його діяльності має стати створення команди рятувальників диких тварин. Це стане можливим після прийняття Верховною радою правил, що дозволяють вилучати тварин і доставляти їх у центри порятунку та реабілітації.
Доцільно було б врахувати прогресивний досвід ряду західних країн, які практикують зоопарки нового типу, так звані біопарки, або зоопарки з зануренням у природне середовище. У такому зоопарку будуть зміщені акценти на збереження і підтримання екобалансу, створеного на території Київського зоопарку. Ця ж політика має стосуватися і об’єктів природно-заповідного фонду – заповідників та національних природних парків.
Варто звернути увагу й на те, що головний зоопарк країни робить недостатній науковий внесок. У штатному розкладі є лише один науковий співробітник, що є ганебним для держави.
В Україні достатньо коштів на впровадження елементів біопарку, про що свідчить наявність інвесторів, які, на жаль, лобіюють не природоохоронні проекти, а будівництво океанаріуму з утриманням червонокнижних морських ссавців. На нашу думку, гроші інвесторів та держбюджету варто спрямувати не на будівництво океанаріуму, а на ремонт приміщень для приматів, які вже багато років знаходяться у жахливому стані.

ІІ. Чому ми стурбовані станом справ у Київському зоопарку

Перша причина нашої стурбованості: Київський зоопарк є об’єктом природо-заповідного фонду, який останні роки перебуває під загрозою відчуження землі та забудови території Шулявської балки. За цю землю з 2007 року ведеться відкрита боротьба між бізнес-структурами. За найбільш поверховими оцінками, лише земля, на якій розташований Київський зоопарк, коштує  щонайменше $ 410 мільйонів.
Друга причина: НЕЦУ виступає проти побудови океанаріуму у Київському зоопарку, оскільки КМДА планує розміщення там дельфінів. Цих червонокнижних тварин утримуватимуть у неволі, в неприродних для них умовах. Київ розташований за 400 км від морського узбережжя, дельфіни утримуватимуться у штучно виготовленій воді, в яку додається хлор для дезінфекції. Ці унікальні тварини, інтелект яких та рівень соціалізації дуже близькі до людського, будуть змушені існувати в обмеженому просторі, збідненому оточенні, піддаватися жорстокій дресурі, що ґрунтується на голоді та ізоляції, тож прирівнюється до тортур, брати участь у виступах, система підготовки до яких заснована на відчутті голоду.
Дельфіни занесені до Червоної книги України, Червоного списку Міжнародного Союзу охорони природи, охороняються Бернською та Боннською конвенціями, угодою АССОВАМS, конвенцією CITES. В Україні діє мораторій на вилучення дельфінів з середовища їхнього існування з будь-якою метою, , а в неволі вони майже не народжуються. Тому НЕЦУ та інші природоохоронні організації України виступають проти функціонування сухопутних дельфінаріїв та комерційного використання дельфінів загалом.
Також рішення Київради № 732/8069 від 12 липня 2012 р. не погоджене Мінприроди й містить пункт про відчуження власності зоопарку на користь приватного підприємства. Йдеться про передачу товариству з обмеженою відповідальністю «Подих природи» права на часткову власність на будівлю океанаріуму. Це заборонено Законом України «Про природно-заповідний фонд», у якому говориться, що існуючі зоологічні парки не підлягають приватизації.
Наголошуємо, що існує затверджений Мінприроди і КМДА Проект організації території зоопарку, згідно якого будівництво океанаріуму не передбачено. Це будівництво також суперечить Статуту Київського зоопарку, в якому говориться, що зоопарк – це об’єкт природно-заповідного фонду і науково-дослідна установа.

 

ІІІ. Наші поточні вимоги

Нині, у зв’язку зі звільненням Генерального директора О. Толстоухова за власним бажанням, КМДА має прийняти важливе рішення про призначення нового директора. За даними, отриманими від співробітників зоопарку та зі ЗМІ, ним може стати Євген Кирилюк, який вже перебував на посаді Генерального директора зоопарку в 1998-2006 рр.
НЕЦУ висловлює стурбованість можливим призначенням цієї персони на посаду, оскільки, за даними сайту Главред, «через декілька тижнів планується підписання інвестдоговору на будівництво океанаріуму на місці недобудованого вольєра для мавп. Про це розповів співзасновник компанії-інвестора і директор одеського дельфінарію «Немо» Сергій Келюшок.
Варто відзначити, що Кирилюк не проти океанаріуму в зоопарку, але каже, що підпише договір тільки тоді, коли інвестори отримають дозволи на будівництво від усіх інстанцій» (джерело).
Також, за даними працівників зоопарку, частина голів відділів, які зарекомендували себе на своїх посадах як фахові працівники, збираються подавати у відставку у зв’язку з приходом на посаду Є. Кирилюка. На нашу думку, це дестабілізує ситуацію в зоопарку у сфері утримання тварин та у природоохоронній сфері.
Ми пропонуємо Вам, Олександре Павловичу, прийняти зважене рішення та не призначати на посаду Генерального директора Київського зоопарку Євгена Кирилюка, натомість оголосити відкритий конкурс.
Хочемо вірити, що Вам дорогий Київський зоопарк і що Ви робитимете все від Вас залежне, щоб перетворити його в природоохоронну установу з гарною репутацією, згідно законодавства, в інтересах киян і природи.

З повагою,
заступник голови НЕЦУ
Олексій Василюк.

Джерело: http://necu.org.ua/vidkrytyy-lyst-do-holovy-kmda-o-popova-z-pozytsiyeyu-netsu-schodo-konkursu-na-posadu-hendyrektora-kyyivskoho-zooparku/

Leave a Comment

Filed under Без рубрики

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Лимит времени истёк. Пожалуйста, перезагрузите CAPTCHA.